Закон про зброю: невже вільне володіння?
Сьогодні новинні стрічки всіх медіа повнилися новиною про те, що "Рада у першому читанні підтримала закон про вільне володіння зброєю". В нинішніх обставинах, цей крок, ймовірно, є заходом психологічно-політичного впливу на населення.. Проте, його не можна назвати а ні своєчасним, а ні ефективним з точки зору реального регулювання цивільного обігу зброєю. Чому так і що саме мається на увазі під "вільним володінням зброєю"?
Mr. Glock
Так, ми вже давно чекаємо на закон, який би регулював обіг цивільної зброї. Це неймовірно, але такого закону ніколи не існувало, а вся регуляція сконцентрована в руках правоохоронців. Це не дуже прозоро по багатьом із причин, що пов'язані із дозвільною структурою, але й не дуже правомірно, оскільки таке право має регулюватися спеціальним законодавством.

В березні 2021 року Рада відхилила два існуючих варіанти таких законів. За ухвалення в першому читанні законопроєкту №4335 "Поліцейський" (проголосований сьогодні) тоді проголосували 88 народних депутатів, а за альтернативний проєкт №4335-1 "Альтрнативний" (від Української асоціації власників зброї) - 74 за мінімально необхідних 226. Щоб відправити законопроєкти на доопрацювання, депутатам також забракло голосів. Але, як вже зазначалося, сьогодні народні обранці зібрались і прийняли законопроєкт №4335 у першому читанні. Звичайно, ми були прихильниками "альтернативного законопроєкту", але "маємо, що маємо"..
То що ж змінилося?
furious parliamentarism
Це, звісно, добре з юридичної точки зору - право отримало своє законодавче регулювання, проте з фактичної точки зору змінилося не дуже багато: контролером та держателем реєстру вогнепальної зброї залишаються поліцейські, носіння зброї (не траспортування) і короткоствольна зброя (нетравматичні, вогнепальні пістолети) залишаються забороненими. Окрім того, під час воєнного стану поліцейській та військовослужбовці наділяються правом конфіскувати у цивільних їх зброю, у разі якщо вони виявляють його носіння.

Таким чином, "вільне володіння" все ж таки обмежене і доступ до нього буде проходити через МВС-фільтрацію та незмінні дозвільні механізми, які ще далекі від тих можливостей, які асоціюються з чимось дійсно вільним. На жаль, законотворці обрали саме поліцейський законопроєкт, який здатен створити інформаційний привід, і, можливо, підняти бойовий дух деяких громадян, проте його навряд чи можна назвати прогресивним порівняно, навіть, із попереднім станом речей.
Автори:
Автори:
Пасенюк Кирило
Адвокат, Партнер Фірми